W dniach 20 - 21 września w Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja "Wielopłaszczyznowa Opieka Nad Noworodkiem i Niemowlęciem”. Podczas wydarzenia odbyły się sesje eksperckie, warsztaty tematyczne oraz sesja młodych badaczy. Uczestnicy wysłuchali wykładów wybitnych specjalistów oraz mieli okazję skorzystać z praktycznej wiedzy podczas warsztatów. Program obejmował również specjalną sesję poradniczą z zakresu neonatologii i pediatrii - link do strony dot. konferencji.
Kluczowe punkty programu:
-
Sesja ekspercka: Podczas sesji eksperckiej omówiono kluczowe zagadnienia związane z opieką nad noworodkiem, niemowlęciem oraz matką w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści zaprezentowali najważniejsze wyzwania organizacyjne w opiece perinatalnej, zwracając szczególną uwagę na rolę karmienia naturalnego, korzyści z karmienia mlekiem matki oraz znaczenie Banków Mleka Kobiecego. Dyskutowano również o najnowszych metodach oceny i wspomagania rozwoju noworodków, innowacyjnych podejściach diagnostycznych oraz strategiach wsparcia rozwoju od najmłodszych chwil życia.
Istotnym punktem programu był temat opieki paliatywnej, która zapewnia wsparcie rodzinom w trudnych sytuacjach, takich jak poważne wady wrodzone czy nieuleczalne choroby. Eksperci poruszali zarówno aspekty medyczne, jak i emocjonalne związane z opieką paliatywną oraz temat adopcji i wsparcia oferowanego przez Ośrodek Adopcyjny w Lublinie.
-
Warsztaty tematyczne (np. doradztwo laktacyjne, chustowanie niemowląt, aerozoloterapia).
-
Sesja młodych badaczy wraz z konkursem na najlepsze wystąpienie.
Z ramienia USK nr 1 organizatorką i koordynatorką wydarzenia była dr n.med. Monika Wójtowicz-Marzec. Wśród gości zaproszonych na uroczyste otwarcie konferencji była Dyrektor Naczelna USK 1 Beata Gawelska, zaś Klinikę Położnictwa i Patologii Ciąży reprezentowała prof. dr hab. n.med. Anna Kwaśniewska.