10 lutego br. w Wojskowym Instytucie Medycznym podpisano Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Wojskowym Instytutem Medycznym, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersytetem Warszawskim oraz jednostkami klinicznymi UM: USK nr 1, USK nr 4 i USzD.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 reprezentowała podczas wydarzenia Dyrektor Naczelna Beata Gawelska. List intencyjny jest początkiem prac nad powołaniem Konsorcjum Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny, z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie działania w tym kierunku zainicjował Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. Kamil Torres.
Źródło: umlub.pl (fot. Mirosław Kaźmierczak/UW) :
Gościem spotkania była Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska: „Wszystkim nam zależy na tym, aby pacjenci byli odpowiednio traktowani, ale też korzystali z nowoczesnych technologii. Życzę Państwu, aby wszystkie ambitne postanowienia konsorcjum weszły w życie.”
„Pani Minister dziękujemy za wsparcie i prosimy o dalsze, szczególnie przy procesach akredytacyjnych. Z konsorcjantami łączą nas nie tylko wspólne pomysły i plany, ale również historia. Dlatego jestem przekonany, że taka inicjatywa poprowadzona w mądry sposób będzie świetnie funkcjonowała.” – powiedział prof. Wojciech Załuska Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Jak wyjaśnia prof. Karol Rawicz-Pruszyński, kierujący pracami Zespołu ds. Uniwersyteckiego Centrum Robotyki i Sztucznej Inteligencji UM w Lublinie, intencją przyjętej umowy jest stworzenie Polskiej Grupy Chirurgii Robotowowej, Sztucznej Inteligencji i Medycyny, której partnerzy chcą dążyć do wprowadzenia systemowych rozwiązań w kontekście chirurgii robotowej, biorąc pod uwagę dynamikę dystrybucji systemów robotowych w Polsce. Ta każdego roku wzrasta o około 30-40%. Konieczne są już teraz wspólne starania o wyznaczenie klarownych standardów. Żeby było to możliwe, należy zacząć od utworzenia Krajowego Rejestru Operacji Robotowych z podziałem na najczęstsze specjalizacje. Sygnatariusze listu intencyjnego chcą się skupić przede wszystkim na chirurgii ogólnej, onkologicznej, na chirurgii przewodu pokarmowego i ginekologii.