JEDNOSTKI MEDYCZNE

Wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi - o hematoonkologii w USK1

 


Z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi, w czwartek (26. września) odbyło się spotkanie z mediami z udziałem specjalistów z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK Nr 1 – UM w Lublinie. Uczestniczyli w nim:

  • Prof. dr hab. n.med. Marek Hus – Kierownik Kliniki
  • Dr n.med. Dorota Hawrylecka
  • Dr n.med. Tomasz Gromek
  • Dr n.med. Magdalena Kozioł

 

Najważniejsze zagadnienia poruszone podczas briefingu:

 

Pierwsze przeszczepy allogeniczne od dawców niespokrewnionych oraz przeszczep haploidentyczny – cele i sposoby realizacji tych procedur.

Kompleksowe leczenie chorego na ostrą białaczkę w jednym Ośrodku od diagnostyki, poprzez chemioterapię, transplantacje szpiku i opiekę potransplantacyjną to główny cel rozwoju Kliniki. Istotny jest tu aspekt psychologiczny – zmiana Ośrodka leczącego to wchodzenie pacjenta w nowe, nieznane  środowisko, a to wiąże się z dodatkowym stresem. Poszerzenie zakresu świadczonych procedur w zakresie transplantologii daje możliwość opieki nad chorym ze strony rodziny w czasie całego procesu leczenia. Przeszczepiania w Ośrodku lubelskim to brak konieczności odbywania długich, męczących podróży do oddalonych często o 300-400 km szpitali, nie bez znaczenie jest także aspekt ekonomiczny - odbywanie długich podróży wiąże się z dużymi kosztami, a choroba członka rodziny najczęściej istotnie pogarsza jej status ekonomiczny.

Badania kliniczne szansą na nowoczesne leczenie dla pacjentów – osiągnięcia Kliniki w tym zakresie.

Dzięki badaniom klinicznym pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych terapii ratujących życie, które nie są dostępne w ramach standardowego systemu refundacyjnego. Pozwala to nie tylko znacząco poprawić rokowania pacjentów, niejednokrotnie ratując im życie, ale także odciążyć budżet szpitala oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Zespół młodych, dynamicznych specjalistów ma możliwość stałego rozwoju naukowego, co bezpośrednio przekłada się na sukcesy kliniki oraz lepszą opiekę nad pacjentami. Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie stanowi jeden z czołowych ośrodków na świecie w dziedzinie badań klinicznych dla pacjentów z nowotworami krwi.  Zespół pod egidą Profesora Marka Husa, pełniącego rolę Głównego Badacza, z pełnym zaangażowaniem pracuje nad dostarczaniem innowacyjnych terapii dla pacjentów cierpiących na nieuleczalne choroby. Dzięki zaangażowaniu interdyscyplinarnego zespołu prowadzonego przez dra Michała Mielnika, w skład którego wchodzi 5 współbadaczy, 6 koordynatorów, 6 pielęgniarek oraz 6 farmaceutów, Klinika aktywnie uczestniczy w 16 badaniach klinicznych, w których obecnie leczonych i monitorowanych jest ponad 100 pacjentów.

W badaniach klinicznych takich jak DREAMM9 (pierwsza linia leczenia szpiczaka plazmocytowego), ABBVIE M22-947 (zaawansowane stadia szpiczaka z użyciem przeciwciała bispecyficznego ABBV-383), IRAKLIA (nawrotowy szpiczak plazmocytowy) oraz MK1026-008 (przewlekła białaczka limfocytowa w pierwszej linii leczenia), klinika zdobyła pozycję lidera światowego w rekrutacji pacjentów. Dodatkowo, w badaniach DREAMM5, DREAMM7 oraz DREAMM14, zespół z Lublina znajduje się w gronie trzech najlepszych ośrodków na świecie. Tego rodzaju osiągnięcia świadczą o wysokim poziomie pracy klinicznej i organizacyjnej. Współpraca z wiodącymi ośrodkami naukowymi oraz udział w publikacjach w prestiżowych czasopismach, takich jak New England Journal of Medicine, umacnia pozycję kliniki jako wiodącego ośrodka badawczego. Prezentacje ustne na światowych konferencjach, takich jak EHA (European Hematology Association) oraz ASCO (American Society of Clinical Oncology), a także liczne plakaty naukowe, promują osiągnięcia kliniki na arenie międzynarodowej.

Galeria
Artykuły - pozostałe
12. grudnia w Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji odbyło się przedstawienie świąteczne inspirowane baśnią Andersena pt. "Dziewczynka z zapałkami", w które wpleciono współczesną historię rodziny organizującej Wigilię oraz liczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Dyrekcja oraz Pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 życzą Państwu zdrowia, szczęścia i pogodnych dni, a w Nowym Roku wszelkiej pomyślności i realizacji marzeń.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego reportażu zrealizowanego w naszym szpitalu, tym razem o leczeniu chorób hematoonkologicznych. Występują w nim pacjenci, którzy dzięki wiedzy, zaangażowaniu i profesjonalizmowi specjalistów z Kliniki Hematoonkologii
Aktualizacja: 27 Wrzesień 2024 | Autor: Anna Guzowska