II Klinika Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej
Leczenie szpitalne całodobowe w Klinice odbywa się w ramach następujących jednostek:
1. Oddział Ogólnopsychiatryczny, w którym w jednym czasie leczonych jest 41 pacjentów wraz z dwoma pododdziałami:
- Oddziałem Leczenia Zaburzeń Psychotycznych (20 łóżek)
- Oddziałem Leczenia Zaburzeń Nastroju (21 łóżek)
2. Oddział Sądowo – Psychiatryczny o wzmocnionym stopniu zabezpieczenia. Pacjentów do tego oddziału kieruje sąd – leczymy w nim 21 mężczyzn.
W Oddziale Ogólnopsychiatrycznym leczeni są pacjenci dorośli z diagnozą m.in. zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i zaburzeń psychotycznych. Pomoc mogą uzyskać pacjenci z Polski i zagranicy. Podczas diagnozy i leczenia uwzględniamy indywidualne potrzeby każdego pacjenta, omawiamy z pacjentami propozycje leczenia.
Lekarze specjaliści i terapeuci posiadają wieloletnie doświadczenie, większość lekarzy specjalistów, psychologów, jak również Pielęgniarka Oddziałowa, posiadają tytuł naukowy co najmniej doktora n. med.
W trakcie diagnostyki psychiatrycznej wykonujemy m.in.: badania laboratoryjne, badania neuroobrazowe i neurofizjologiczne, testy psychologiczne i neuropsychologiczne, w razie konieczności prosimy o konsultacje lekarzy innych specjalizacji niż psychiatria. Po wykonaniu badan diagnostycznych każdemu pacjentowi proponujemy indywidualny plan terapeutyczny: leczenie farmakologiczne, psychoterapię, psychoedukację, terapię zajęciową (trening kulinarny, arteterapię, biblioterapię, psycho-gimnastykę).
Lekarze pracujący w Klinice mają doświadczenie w leczeniu nowoczesnymi lekami, które obecnie są stosowane w psychiatrii.
Co tydzień pacjenci każdego z oddziałów i pododdziałów oddzielnie uczestniczą w konsylium lekarskim i psychologicznym tzw. wizytach gabinetowych. Podczas konsylium cały zespół wraz z pacjentem omawia postępy leczenia oraz decyduje o najwłaściwszym, dalszym kierunku postępowania.
W Klinice leczymy także pacjentów, którzy mówią w języku angielskim.
Pacjentom, dla których korzystne byłoby leczenie zabiegami elektrycznymi, proponujemy także taką formę leczenia. Według piśmiennictwa, zabiegi elektryczne, w przypadku leczenia np. depresji lekoopornych, posiadają skuteczność w przypadku 50 – 70 procent pacjentów nieodpowiadających na leki. Pacjentów naszej Kliniki kwalifikujemy do zabiegów elektrycznych po konsultacjach 4 – 5 lekarzy różnych specjalizacji, w połączeniu z wszystkimi wymaganymi badaniami kwalifikującymi do tej formy leczenia. Zabiegi elektryczne wykonują lekarze i pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem, są one przeprowadzane u pacjenta, u którego anestezjolog przeprowadza krótkotrwałe (2 min) znieczulenie ogólne, wykonuje się je przy użyciu najnowocześniejszej aparatury monitorującej parametry życiowe, w nowoczesnej sali powstałej w 2019 roku.
Zasady kwalifikacji i przyjęcia do Oddziału Ogólnopsychiatrycznego: pacjent, który posiada ważne skierowanie do naszej Kliniki, zgłasza się do Izby Przyjęć Klinik Psychiatrii. Lekarz pełniący dyżur w Izbie Przyjęć decyduje o kwalifikacji i możliwości przyjęcia Pacjenta do Kliniki. W zależności od stanu zdrowia Pacjenta i dostępności miejsc w oddziałach, jest on przyjmowany od razu lub wpisywany do kolejki osób oczekujących na miejsce w Klinice.
E-mail: klinika.psychiatrii@umlub.pl
Strona II Kliniki Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej