Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży USK-1 w Lublinie
Lekarz Kierujący: Prof. dr hab. n. med. Anna Kwaśniewska
Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży jest ośrodkiem referencyjnym III stopnia (najwyższego) w dziedzinie opieki perinatalnej. Obejmuje oddziały szpitalne (łącznie 60 łóżek/stanowisk): Położnictwa, Patologii Ciąży, Noworodkowy, Bank Mleka Kobiecego, Pracownie: USG, Badań Prenatalnych oraz Badań Molekularnych, a także zaplecze ambulatoryjne (poradnia ginekologiczno-położnicza, poradnia patologii ciąży) i izby przyjęć położniczej.
Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży pozostaje wiodącym w województwie lubelskim ośrodkiem diagnostyki i terapii prenatalnej, a także diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej konfliktu serologicznego oraz małopłytkowości płodu.
Oddział Patologii Ciąży oferuje pomoc pacjentkom w ciążach z poważnymi patologiami płodu, jak również powikłanych chorobami samej pacjentki- opieka interdyscyplinarna.
Ponadto jest ośrodkiem zajmującym się diagnostyką i terapią schorzeń z zakresu kardiologii, endokrynologii ginekologicznej, leczeniem schorzeń ginekologicznych u pacjentek z chorobą zakrzepowo-zatorową. Klinika jako jedna z 4 w Polsce bierze udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym wykrywania późnej preeklampsji.
Zakres działalności Kliniki
- Pełen zakres świadczeń medycznych i diagnostycznych w oddziałach klinicznych ginekologii i położnictwa III-go stopnia referencyjności oraz procedury nielimitowane,
- Pracownia ultrasonografii ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej jest wyposażona w najnowocześniejszy aparat USG,
- Diagnostyka i terapia wad płodu; m.in.: uropatia zaporowa, sekwestracja płucna, stenoza zastawki aortalnej płodu,
- Współpraca z Zakładem Genetyki w Łodzi wykonuje się zabiegi amniopunkcji genetycznej, i biopsji trofoblastu, ponadto planowane są zabiegi kordocentezy ze wskazań genetycznych i kordocentezy związane z diagnostyką konfliktu serologicznego czy małopłytkowością u płodu.
- W ramach Oddziału funkcjonuje:
- Zespół Położniczy
- Zespół Patologii Ciąży
- Zespół Noworodkowy
Zespół diagnostyki i terapii płodu
Celem Zespołu Diagnostyki i Terapii Płodu jest wykonywanie diagnostyki ultrasonograficznej w ciążach fizjologicznych jak i w ciążach wysokiego ryzyka w ramach kompleksowej opieki nad ciężarnymi pacjentkami. Wykonujemy inwazyjne zabiegi diagnostyczne, takie jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu, których celem jest pobranie materiału płodowego między innymi w celu diagnostyki genetycznej czy infekcyjnej.
Za priorytet uznajemy zapewnienie ciągłości opieki medycznej od momentu stwierdzenia nieprawidłowości w przebiegu ciąży aż do czasu jej zakończenia. Dysponujemy możliwością przeprowadzenia diagnostyki echokardiograficznej i neurosonograficznej płodu
a także poszerzenia diagnostyki obrazowej o badanie rezonansu magnetycznego w sytuacji takiej konieczności.
W ramach działalności zespołu prowadzony jest intensywny nadzór ultrasonograficzny w ciążach powikłanych między innymi wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania płodu, występowaniem wad strukturalnych płodu czy w ciążach bliźniaczych
Zapewniamy opiekę i przygotowanie do porodu pacjentek z łożyskiem przodującym i/lub z łożyskiem z nieprawidłowa implantacja – PAS (opieka perinatologiczna, diagnostyka USG i MRI, opieka okołoporodowa – z pełnym zapleczem operacyjnym)
W ramach indywidualnie opracowanego dla każdej pacjentki planu opieki zapewniającego optymalne prowadzenie ciąży, zaplanowanie porodu oraz opieki postnatalnej nad noworodkiem.
Zespół Oddziału Położnictwa i Patologii Ciąży Klinika posiada wysoki poziom kompetencji, na który składa się dorobek naukowy i doświadczenie pracowników, wśród których znajduje się:
- jeden lekarz z tytułem profesora, 7 lekarzy z tytułem doktora habilitowanego nauk medycznych, 7 lekarzy ze stopniem dr n. med.
- Klinika jest jedynym ośrodkiem posiadającym 5 lekarzy z nadspecjalizacją z perinatologii oraz 2 w trakcie jej wykonywania oraz 1 lekarkę ze specjalizacją z genetyki klinicznej ze specjalizacją z genetyki klinicznej oraz międzynarodową specjalizacją International Master in Maternal-Fetal Medicine (dwuletnie szkolenie specjalizacyjne) –Uniwersytet w Barcelonie ( Hiszpania - prof. Eduard Gratocos), jak również ginekologa-onkologa.
W Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży z Oddziałem Noworodkowym kształci się z ginekologii o położnictwa 12 rezydentów. Z grupy rezydentów 3 osoby studiują w Szkole Doktorskiej.
Ze względu na wysoką specjalizację działalności Kliniki, w Oddziale Patologii Ciąży przebywają więc często ciężarne z całego województwa. Jedną z najczęstszych przyczyn pobytu na Oddziale jest zagrożenie wystąpieniem porodu przedwczesnego. W przypadkach zagrażającego porodu przedwczesnego stosowane są światowe standardy postępowania, łącznie z zapewnieniem wysokospecjalistycznej opieki neonatologicznej dla wcześniaków.
Co nas wyróżnia?
Obrót zewnętrzny
Jesteśmy jedynym w województwie ośrodkiem, a jednym z niewielu w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi obrotu zewnętrznego, by zmienić nieprawidłowe położenie płodu i ustawić go główką do dołu i umożliwić poród drogami natury.
Zabieg obrotu zewnętrznego wykonujemy w Klinice od roku 2019, a dane i nasze doświadczenia wydają się być największe w Polsce. W 62% u pacjentek poddanych temu zabiegowi uzyskaliśmy efekt pozytywny.
Obrót zewnętrzny znajduje się wśród procedur rekomendowanych przez towarzystwa naukowe na świecie jak Royal College of Obstetricians and Gyneacologists, American College of Obstetricians and Gynecologists, Society of Obstetricians and Gyneacologists of Canada i Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gyneacologists .
Wykonanie obrotu zewnętrznego stanowi bezpieczną alternatywę dla kobiet pragnących rodzić drogami natury, bowiem procedura ta nie zwiększa ryzyka niekorzystnych wyników położniczych w porównaniu z grupą kobiet rozwiązywanych poprzez planowe cięcie cesarskie z powodu niegłówkowego położenia płodu.
Łagodzenie bólu porodowego
Jesteśmy wiodącym ośrodkiem wspierającym kobiety chcące rodzić drogami natury po uprzednio wykonanych cięciach cesarskich.
U chętnych pacjentek prowadzimy również porody drogami natury w położeniu podłużnym miednicowym.
Dbając o komfort naszych pacjentek stosujemy różnorodne techniki łagodzenia bólu porodowego:
- poród w pozycji wertykalnej,
- immersja wodna w I okresie porodu,
- analgezja wziewna z użyciem podtlenku azotu - "gaz rozweselający",
- farmakologiczne znieczulenie porodu drogami natury
Jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie, w którym dostępne jest całodobowo znieczulenie zewnątrzoponowe porodu. Odsetek porodów w znieczuleniu zewnątrzoponowym w naszym ośrodku wynosi powyżej 22%, co jest absolutnym rekordem po prawej stronie Wisły. Oczywiście powinno być znacznie więcej, więc intensywnie pracujemy nad tym, by zwiększać dostęp do znieczulenia i by było ono dostępne dla każdej chętnej rodzącej.
Obecność ojców przy cięciach cesarskich
Zupełną nowością, w której również jesteśmy pionierem w makroregionie, jest obecność ojców przy cięciach cesarskich - pierwszy kontakt z noworodkiem obojga rodziców odbywa się jeszcze na bloku operacyjnym.
Świadczenia medyczne wyróżniające jednostkę na tle podobnych oddziałów na Lubelszczyźnie
- Pełen zakres świadczeń medycznych i diagnostycznych w oddziałach klinicznych ginekologii i położnictwa III-go stopnia referencyjności oraz procedury nielimitowane,
- Pracownia ultrasonografii ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej jest wyposażona w najnowocześniejszy aparat USG,
- Diagnostyka i terapia wad płodu, z wykorzystaniem badania echo serca płodu, oceny przewodnictwa przedsionkowo-komorowego oraz neurosonografii
- Wykonanie badania prenatalnego jest poprzedzone poradą genetyczną przeprowadzoną przez specjalistów z zakresu genetyki klinicznej
- Jesteśmy ośrodkiem obejmującym kompleksową diagnostykę ginekologiczną i leczenie operacje, wykonujemy:
- nowoczesne procedury endoskopowe: laparoskopie i histeroskopie
- leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego z użyciem nowoczesnych materiałów syntetycznych
- operacyjne leczenie schorzeń uro-ginekologicznych, w tym nietrzymania moczu
- diagnostykę i leczenie niepłodności.
- Współpraca z Zakładem Genetyki CZMP w Łodzi wykonuje się zabiegi amniopunkcji genetycznej i biopsji trofoblastu ze wskazań genetycznych
Lekarze pracujący w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży.
Lekarz Kierujący Oddziałem
Prof. dr hab. n. med. Anna Kwaśniewska, specjalista
perinatologii, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista chorób wewnętrznych
Lekarze specjaliści perinatologii oraz położnictwa i ginekologii
dr hab. n. med. Arkadiusz Krzyżanowski, Z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem Położnictwa i Patologii Ciąży
dr hab. n. med. Tomasz Gęca, Profesor Uniwersytetu
dr n. med. Maciej Kwiatek
dr hab. n. med. Adrianna Kondracka, Profesor Uniwersytetu, specjalista genetyki klinicznej
dr hab. n. med. Aleksandra Stupak
Lekarze specjaliści położnictwa i ginekologii
dr hab. n. med. Anna Semczuk-Sikora, Profesor Uniwersytetu
dr hab. n. med. Mariusz Skoczyński
dr n. med. Jacek Marcin Robak
lek. Magdalena Połuszejko-Kamińska
lek. Malwina Sypiańska
dr n. med. Rafał Ziemiński
lek. Michał Piesiewicz
Lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii
lek. Magdalena Dziewulska
Dr n. med. Michał Filip
lek. Bartosz Piszcz
lek. Magdalena Niezgoda
lek. Iga Barańska-Gorlach
lek. Stanislav Korobkin
lek. Patrycja Słyk-Gulewska
lek. Magdalena Drąg
lek. Karolina Mitruczuk
lek. Konrad Pić
lek. Krzysztof Hypiak
lek. Rafał Oleszczuk
W ramach Kliniki od 2019 roku funkcjonuje jedyny w województwie lubelskim Bank Mleka Kobiecego - zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej BANKU MLEKA.
Kontakt: spsk1bmleka@outlook.com / tel. 518 130 703