JEDNOSTKI MEDYCZNE

Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów przełyku, żołądka oraz połączenia przełykowo-żołądkowego

 


Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów przełyku, żołądka oraz połączenia przełykowo-żołądkowego.

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego wdrożono pełny zakres chirurgii robotycznej w leczeniu nowotworów przełyku, żołądka oraz połączenia przełykowo-żołądkowego. To kolejny ważny krok w rozwoju nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia onkologicznego dostępnych dla Pacjentów naszego szpitala.

Dwa zespoły operacyjne specjalistów z Kliniki (dr Kamil Nurczyk,  dr Jacek Dziedzic,  dr Norbert Nowak, dr Albert Wnuczek) osiągnęły w maju pełny zakres zaadaptowania technologii robotycznej do kompleksowego leczenia chirurgicznego nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego.

11 i 18 maja 2026 r. wykonano robotyczne resekcje przełyku i żołądka z rozległą limfadenektomią – jako kluczowy element leczenia skojarzonego raka przełyku i żołądka. 

Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego USK1 jest obecnie:

•    pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym pełny zakres chirurgii minimalnie inwazyjnej w leczeniu raka przełyku, połączenia przełykowo-żołądkowego i raka żołądka – zarówno z wykorzystaniem systemu robotycznego, jak i technik laparoskopowo - torakoskopowych oraz hybrydowych,
•     drugim ośrodkiem w Polsce, który wdrożył technologię robotyczną do chirurgicznego leczenia raka przełyku.

Warto podkreślić, że robotyczne zabiegi resekcyjne w leczeniu raka odbytnicy i okrężnicy są standardem leczenia w klinice już od 2024 roku. Obecnie trwa również końcowy etap certyfikacji kolejnych zespołów operacyjnych w zakresie chirurgii trzustki i wątroby.

 

Galeria
Artykuły - pozostałe
10 czerwca 2026 r. Pracownicy, Pacjenci oraz Przyjaciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie wystartowali w Ogólnopolskiej Sztafecie Szpitali 2026 - #PrzeskoczMukowiscydozę!, próbując ustanowić rekord liczby skaczących na skakankach. Na
W ramach XIV Lubelskich Dni Seniora, odbywających się w dniach 8. – 12. czerwca 2026, USK 1 w Lublinie proponuje udział w następujących wydarzeniach: 9.06.2026: 11.00 - 12.00 / sala wykładowa Kliniki Chorób Wewnętrznych ul. Staszica 16: „Stan
Szanowni Państwo, poniżej przekazujemy zaproszenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie do udziału w Ogólnopolskiej Sztafecie Szpitali 2026 - #PrzeskoczMukowiscydozę! Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. 10 czerwca 2026 r. o godz. 11.00
Aktualizacja: 22 Maj 2026 | Autor: Laura Sadkowska