Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów przełyku, żołądka oraz połączenia przełykowo-żołądkowego.
W Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego wdrożono pełny zakres chirurgii robotycznej w leczeniu nowotworów przełyku, żołądka oraz połączenia przełykowo-żołądkowego. To kolejny ważny krok w rozwoju nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia onkologicznego dostępnych dla Pacjentów naszego szpitala.
Dwa zespoły operacyjne specjalistów z Kliniki (dr Kamil Nurczyk, dr Jacek Dziedzic, dr Norbert Nowak, dr Albert Wnuczek) osiągnęły w maju pełny zakres zaadaptowania technologii robotycznej do kompleksowego leczenia chirurgicznego nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego.
11 i 18 maja 2026 r. wykonano robotyczne resekcje przełyku i żołądka z rozległą limfadenektomią – jako kluczowy element leczenia skojarzonego raka przełyku i żołądka.
Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego USK1 jest obecnie:
• pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym pełny zakres chirurgii minimalnie inwazyjnej w leczeniu raka przełyku, połączenia przełykowo-żołądkowego i raka żołądka – zarówno z wykorzystaniem systemu robotycznego, jak i technik laparoskopowo - torakoskopowych oraz hybrydowych,
• drugim ośrodkiem w Polsce, który wdrożył technologię robotyczną do chirurgicznego leczenia raka przełyku.
Warto podkreślić, że robotyczne zabiegi resekcyjne w leczeniu raka odbytnicy i okrężnicy są standardem leczenia w klinice już od 2024 roku. Obecnie trwa również końcowy etap certyfikacji kolejnych zespołów operacyjnych w zakresie chirurgii trzustki i wątroby.