JEDNOSTKI MEDYCZNE

ECMO - terapia ostatniej szansy w leczeniu chorych na COVID-19. Najważniejsze informacje o metodzie i warunkach leczenia.

 


W SPSK Nr 1 funkcjonuje Ponadregionalny Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej.

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK 1 jest wiodącą jednostką w kraju, która ma największe doświadczenie w terapii ECMO i jedyną tego typu placówką w makroregionie. Jest to metoda pozwalająca na czasowe wspomaganie wymiany gazowej u pacjentów, u których m.in. w przebiegu zakażenia wirusem SARS CoV-2 doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej, opornej na leczenie przy pomocy konwencjonalnej wentylacji mechanicznej. Do naszego ośrodka trafiają chorzy z regionu, ale także z sąsiednich województw - na zdjęciu zespół medyczny z Kierownikiem Kliniki, Profesorem Mirosławem Czuczwarem podczas przygotowań do transportu lotniczego pacjentki ze Zgierza.

ECMO jest terpią ostatniej szansy dla tych pacjentów, u których COVID-19 przebiega najciężej, ich płuca zostały całkowicie zajęte, a wentylacja mechaniczna przy pomocy respiratora jest nieskuteczna. Przebieg choroby w takich przypadkach jest piorunujący.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o terapii ECMO, nagranego podczas transportu pacjenta przez specjalistów z SPSK Nr 1 w Lublinie (prod. filmu UM w Lublinie).

W załącznikach poniżej znajdują się istotne informacje o przebiegu i warunkach terapii ECMO, które w trakcie kolejnej fali zachorowań na COVID-19 mogą okazać się przydatne dla ośrodków medycznych, które współpracują z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 w Lublinie w zakresie przekazywania chorych kwalifikujących się do leczenia w ramach Ponadregionalnego Ośrodka Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej w SPSK Nr 1.

Artykuły - pozostałe
17. czerwca br. w USK 1 odbył się cykl szkoleń dla pracowników Szpitala zatytułowany "Prawa pacjenta - przegląd i praktyczne aspekty w codziennej pracy personelu medycznego" . Szkolenia prowadził ekspert Biura Rzecznika Praw Pacjenta Maciej Karcz.
Wystawę zlokalizowano na placu przy poklasztornych budynkach USK 1. To właśnie tutaj posługę pełniły siostry Szarytki, chcąc upamiętnić ten fakt szpital wraz z Fundacją Lubelskie Koziołki ustawił rzeźbę Marianny, pierwszej przełożonej szarytek. To
6. czerwca br. w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obchodów jubileuszu 80 - lecia USK Nr 1 w Lublinie. Część oficjalna wydarzenia była okazją do wspomnień i wzruszeń, przypomnienia historii Szpitala
Aktualizacja: 26 Styczeń 2022 | Autor: Anna Guzowska