JEDNOSTKI MEDYCZNE

Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego - podziękowanie od Banku Mleka Kobiecego USK 1

 


19. maja obchodzimy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego.

To szczególny moment, by z całego serca podziękować wszystkim Honorowym Dawczyniom Mleka Kobiecego za ich niezwykłą empatię, wrażliwość i gotowość do niesienia pomocy najmłodszym pacjentom. Każda przekazana kropla mleka kobiecego to bezcenny dar – szansa na zdrowie, rozwój i bezpieczny początek życia dla noworodków oraz wcześniaków wymagających specjalistycznej opieki.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie działa jedyny w województwie lubelskim Bank Mleka Kobiecego, który od momentu powstania w 2019 roku nieprzerwanie wspiera wcześniaki i noworodki z regionu, jednocześnie promując naturalne karmienie oraz ideę „mlecznej pomocy”.

Przez te lata, dzięki hojności 73 Honorowych Dawczyń, udało się zgromadzić 438,5 litra mleka kobiecego, z którego przygotowano 8771 porcji pokarmu. Ta wyjątkowa inicjatywa pozwoliła wesprzeć aż 1065 wcześniaków i noworodków, długotrwale hospitalizowanych z powodu choroby.

Bank Mleka Kobiecego umożliwia żywienie mlekiem kobiecym dzieci wymagających intensywnej opieki już od pierwszych chwil życia. To ogromne wsparcie dla matek, które z przyczyn zdrowotnych, czasowo lub trwale, nie mogą karmić swoich dzieci własnym mlekiem.

Słowa wdzięczności kierujemy nie tylko do Mam – Dawczyń, ale również do wszystkich szpitali oraz personelu medycznego współpracującego z Bankiem Mleka Kobiecego. Dziękujemy za otwartość, zaangażowanie i wspólne budowanie systemu wsparcia dla najmłodszych pacjentów. Jesteśmy dumni, że razem możemy nieść „mleczną pomoc” dzieciom wymagającym szczególnej troski i opieki.

Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego przypada bezpośrednio przed Tygodniem Promocji Karmienia Piersią (obchodzonym od 26. maja do 1. czerwca). W celu popularyzacji tych idei, Bank Mleka Kobiecego USK Nr 1 organizuje 25. maja spotkanie dla Mam – Dawczyń, które serdecznie zapraszamy!


„Mleko kobiece to krople zdrowia dla dzieci z trudnym początkiem życia.”

ulotka2
ulotka

Artykuły - pozostałe
10 czerwca 2026 r. Pracownicy, Pacjenci oraz Przyjaciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie wystartowali w Ogólnopolskiej Sztafecie Szpitali 2026 - #PrzeskoczMukowiscydozę!, próbując ustanowić rekord liczby skaczących na skakankach. Na
W ramach XIV Lubelskich Dni Seniora, odbywających się w dniach 8. – 12. czerwca 2026, USK 1 w Lublinie proponuje udział w następujących wydarzeniach: 9.06.2026: 11.00 - 12.00 / sala wykładowa Kliniki Chorób Wewnętrznych ul. Staszica 16: „Stan
Szanowni Państwo, poniżej przekazujemy zaproszenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie do udziału w Ogólnopolskiej Sztafecie Szpitali 2026 - #PrzeskoczMukowiscydozę! Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. 10 czerwca 2026 r. o godz. 11.00
Aktualizacja: 18 Maj 2026 | Autor: Jarosław Krawczyk